הציוד והצמחים הגיעו אליכם למרפסת! טוב ומה עכשיו?

הציוד והצמחים הגיעו אליכם למרפסת! טוב ומה עכשיו?

שלבי הקמת הגינה במרפסת –

הרגע המיוחל הגיע וכל מה שאתם ואני עבדנו עליו מתרכז לרגע אחד מרגש והוא הגעת כל הצמחייה, האדניות, האדמה ואביזרי השקיה אליכם למרפסת. בפועל ישנה כרגע ערימה גדולה במרפסת של ציוד וצמחים ואת הכל יש לחבר כדי שתוכלו לחגוג באמת את יצירת גינת המרפסת במו ידיכם.

כל מה שאציג כרגע הוא ההמלצה החמה שלי לסדר פעולות. אתם כמובן חופשיים לבנות לעצמכם את סדר הדברים לפי ראות עיניכם או כל שיקול אחר, אבל בגדול זה אמור להיראות כך.


שלבי הקמת הגינה במרפסת

שלב א’ – הנחת תשתית  

טיפ לפני שנצא לדרך. כאשר כל הציוד מגיע אליכם למרפסת, אני מציע ליצור 3 ריכוזים נפרדים. האחד ריכוז כל האדניות הריקות, השני ריכוז צמחים, השלישי ריכוז שקי הטוף, תערובת השתילה וכד'.. ורביעי הוא ריכוז אביזרי ההשקיה.

למה ככה? בעיקר סדר שמתחבר למה שמיד אציג וגם סדר בעין. סידור ראשון לצאת עמו לדרך הוא:

  1. מיקום אדניות ריקות בכל רחבי המרפסת לפי תכנית

הדפיסו או צפו בטלפון הנייד בתכנית ששלחתי אליכם, כפי שניתן לראות ולהבין מיד, התכנית ממקמת את האדניות הלכה למעשה בכל חלקי המרפסת. מקמו את את האדניות ע"פ התכנית וקודם כל קבלו תמונה כללית של ההעמדה והאם תרצו לשנות, להזיז, להחליף וכד'.. אז עכשיו זה הזמן.

אגב עצם מיקום האדניות במקומן הוא כבר עניין מרומם נפש ומשמח, זה מיד נותן תחושה של משהו קיים וכבר מתחילים לקבל צורה. כפי שניתן לראות בתכנית/תמונה הבאה >>> הסידור פשוט וברור. מכאן נעבר לשלב הבא.

שלבי הקמת הגינה במרפסת

למה בעצם מתחילים ממיקום? שתי סיבות עיקריות. האחת – כמו שרשמתי, זה מאפשר תחושה מידית והבנת המראה הכללי. השנייה – זה מאפשר לנו לעבור לשלב הבא 🙂 הוא סימון מיקום האדניות וחיבורי ההשקיה והניקוזים.


 

טיפ לפני שנתחיל – אם אתם מאלו שתכננתי להם מרפסת ללא מערכת ניקוז מרכזית,

פשוט גללו למטה ודלגו ישר לכותרת ששמה 'מילוי תכולת האדניות ושתילה'

 


שלב הסימונים

מקמו את האדניות סמוך לקירות/מעקות ע"פ מה שתכננתי ופשוט סמנו ע"ג הקיר או הריצוף (מה שנוח לכם) את מיקום האדניות. פס קטן מימין ופס קטן משמאל ותוכלו להחזיר את האדניות בקלילות לאותו מיקום מדויק עליו החלטתם.

ניתן לראות בתמונה – (גינת מרפסת שתכננתי) הקו הכתום בתמונה ממחיש את הנק' / גבולות שכדאי לסמן אחרי שמחליטים על המיקום הסופי.

מקמו את האדניות, סמנו קצות ימין, שמאל וחזית האדנית. סימון חזית האדנית חשוב כדי להגדיר האם אתם רוצים שהאדניות יבלטו מעט קדימה או שתהיינה צמודות יותר לקיר?

שלבי הקמת הגינה במרפסת

 

סימון נק' החיבור למים ולניקוז.

הפעם אני ממליץ לסמן את נק' החיבור של מחברי הניקוז רק על גבי הקיר / פאנל ולא על הרצפה. במידה ובתכנית שיצרתי עבורכם מכילה מערכת ניקוז מים מרכזית, היעזרו שוב בתכנית שבידיכם כדי להבין היכן לסמן אל הקיר/מעקה את מיקום חיבור הנקז.

למשל כמו בתמונה הבאה >>> הנק' האדומות מציינות את מיקום הנקזים – סמנו אותם על הקיר.

שלבי הקמת הגינה במרפסת

 

בתום החלק זה של התהליך אתם אמורים להישאר עם 2 סוגי סימונים על הקירות והרצפה. גבולות גזרה ומיקום האדניות ונק' החיבור למערכת הניקוז המרכזית. מה עכשיו? מזיזים את האדניות חזרה לריכוז שלהן, במילים אחרות מפנים זמנית את האדניות ממרחב המרפסת.

זה מעביר אותנו לשלב הביצוע הבא:

 

 

הדבקת תעלות חשמל

לכיסוי הצנרת והשארתם פתוחות

בשלב הבא נעשה פתאום ברור עד כמה חשוב סימון מיקום האדניות לפני הכל :-). עכשיו כשהמרפסת פנויה ניתן לגשת להדבקת תעלות החשמל (במידה ובחרתם כמובן לעשות בהן שימוש) שיהוו כיסוי ומעטפת לצנרת הניקוז וההשקיה.

להמחשה ברורה יותר לשימוש ומיקום תעלות החשמל ראו סימון החיצים כתומים בתמונה.>>>

שלבי הקמת הגינה במרפסת
התמונה באדיבות טל אבי חברת Happy balconies

תזכורת – אורך תעלות הפלסטיק, המידה המתאימה לצרכים שלכם והיכן רוכשים אותן מופיעים בכתבת הכמויות ששלחתי אליכם במקרה ושכחתם. תם פרק התקנת תעלות החשמל ואנחנו מוכנים לעבור לשלב הבא:

 

הנחה וחיבור של צנרת הניקוז וההשקיה

ראשונה תונח צנרת הניקוז לאורך ובתוך תעלות החשמל מאחר וניקוז המים מהותי שימוקם בנק' הנמוכה ביותר. צנרת ההשקיה – זו שתוביל את המים לכל אחת מהאדניות ובהיקף המרפסת תונח מעל צנרת הניקוז. בנק' הזו אני ממליץ שבכל פעם שתגיעו למקום בו מסומנת אדנית, חברו כבר את החיבור/מחבר מצינור הניקוז לכיוון האדנית.

כלומר צרו כבר את ההכנה לכך ומצנרת ההשקיה חברו כבר את צינורית ההשקיה הקטנה ( 5 או 8 מ"מ – כפי שרשמתי לכם בכתב הכמויות) כהכנה להשקיית האדניות.

מדוע כעת?

בכל פעם שתצרו חיבור לכל אדניות תוכלו כבר למקם אותה במקומה 🙂 וככה לאט לאט צעד צעד כל האדניות יחזרו "לשבת" במקומותיהן המסומנים וזו הפעם האחרונה, רגע לפני שתילה. זהו חברים, מכאן כבר לא תזיזו את האדניות יותר.

שנעבור הלאה?

מילוי תכולת האדניות ושתילה

זהו! ברכות – הגענו סוף סוף לאחד מ שלבי הקמת הגינה במרפסת המהותיים. סיימתם עם שלב חיבור הניקוז והשקיה, כולל מיקום האדניות וכעת זמן לגשת לריכוז מצע השתילה והטוף ולהתחיל למלא את האדניות. טוף – 2 עד 3 ס"מ בתחתית כל אדנית.

במידה ועשיתם שימוש בבריכת ביקורת שימו לב למלא סביבה טוף עד מעל חורי הניקוז שבה. שימו לב לתרשים הוא מאוד ייקל עליכם בהסבר ובהבנה למה ולא רק איך.

שלבי הקמת הגינה במרפסת

הערת תרשים – בתרשים תוכלו לראות שמיקום מחבר הניקוז (צד ימין למטה) גבה מעט מתחתית האדנית ולא בכדי. זו אינה טעות – ככה זה צריך להיות. בבריכת הביקורת יש מעין פתח שנראה כמו דלת עם קשת :-). זו בעצם "יושבת" או "רוכבת" על מחבר הניקוז הבולט לפנים האדנית.

יאללה בואו ניגש לשתול.

 

 

שלבי הקמת הגינה במרפסת

הכנה לשתילה ושתילה

חגיגה, נותרנו עם ריכוז אחרון במרפסת. אדניות טיפלנו, צנרת טיפלנו, מילוי תכולה טיפלנו, שתילה? הנה זה מגיע. זה אולי הטיפ הכי חשוב בכל העניין. רגע לפני שאתם שותלים, תחזרו להסתכל בתכנית שהכנתי וראו את מספרי הצמחים.

המספרים שמופיעים על גבי התכנית ובכתב הכמויות, יעזרו לכם להבין תוך שניות ובקלות איזה צמח מיועד לאיזו אדנית ואפילו היכן לקם את הצמח בתוך כל אחת מהאדניות. כמו בתמונה הבאה. כאן אני מציע לעשות את הדבר הבא:

שלבי הקמת הגינה במרפסת

לפני כל תשילה שתעשו, פזרו את כל הצמחים בכל האדניות ללא יוצא מהכלל ע"פ התכנית ותתרחקו לאחור כמה צעדים. רגע של אושר ללא ספק, עשיתם את זה לבד ובענק וכעת תנו הצצה וראו האם אתם רוצים לסובב צמחים? להטות אותם מעט, להזיז טיפה ימינה או שמאלה.

זה בדיוק הזמן לעשות זאת רגע לפני שאתם שותלים.

למה זה חשוב? כי זו הזדמנות כמעט אחרונה ליצור את התמונה שהייתה לכם בראש ולעשות "הידוק" למראה הכללי. ההזדמנות הבאה לשינויים היא בעתיד לאחר שתילה ולאחר שהצמחים כבר השתרשו בביתם החדש.

שינוי ועדכון צמחים לאחר שהשרישו זה כיף גדול ואפשרי בכל רגע נתון או שלב בחיי הצמח אבל כרגע, רגע לפני שתילה טרייה באדמה (מצע שתילה) זה הרבה יותר קל בהשוואה לשינוים לאחר השתרשות.

זהו

תתחדשו

אלו הם שלבי הביצוע

אלו מכם שהגיעו לכאן במקרה ולא מבינים את השפה ואיך הכל מתחיל, השאירו לי פרטי המרפסת שלכם ואני אנחה אתכם כמו את כל לקוחותיי, צעד צעד. אין גינת מרפסת שלא תוכלו ליצור בעצמכם.

שלכם

אייל