הנחיות להמשך תחזוקת הגינה במרפסת

הנחיות להמשך תחזוקת הגינה במרפסת

הנחיות להמשך תחזוקת הגינה במרפסת

הסוד להמשך או לשימור חוות ההצלחה טמון בתחזוקה כמו בכל דבר. בעולם הגינון עניין התחזוקה משמעותי שבעתיים ואת התוצאות רואים די מיד לטוב ולפחות טוב. מצרף לכם הנחיות להמשך תחזוקת הגינה במרפסת בחלוקה לפי תחומים.

התחום הראשון בו אגע ויש לתחזק אותו הוא הצמחייה כמובן. בהקשר הזה גם כאן אחלק את הטיפול בצמחיה לכמה נושאים ואתחיל מהאהוב עליי ביותר באופן אישי ולעניות דעתי הוא גם המתגמל ביותר.

 

גיזום

גיזום למרות החששות מפניו הוא אחד ממעוררי ומעודדי הצמיחה המחודשת הטובים ביותר. האפקט החיובי שלו על צמחים לעתים קרובות אף טוב יותר בהשוואה לדישון למשל 🙂 ממש ככה. גיזום נכון ובזמן עושה הבדל עצום.

ישנן כמה צורות גיזום אבל אדבר ואתמקד בקל ובעיקר בפשוט ובעל ההשפעה הגדולה ביותר על הצמחים.

פריחות יבשות – ברגע שצמח סיים מחזור פריחה, פשוט גזמו הפריחה היבשה והסירו אותה. זה מחזיר את הצמח לפוקוס. במקום שישקיע אנרגיה בפריחה, הוא יעביר את האנרגיה לאחר גיזום להתפתחות ענפים ועלים חדשים. זה אומר באופן ישיר התפתחות ענפים מעובים/עבים יותר ומערכת שורשים חזקה יותר.

נכון, גיזום מאיץ גם את צימוח השורשים בו שמנית עם צימוח הצמח מחדש תחת הנק' אותה גזמתם.

ענפים – עשו לכם כלל פשוט. תמיד תמיד הקפידו לגזום לא יותר מ 1/3 מנפח הצמח. אני מחדד כאן לרגע, 1/3 רק ואך ורק מחלקו העליון! לא לגזום ולהשאיר 1/3, לא לא. 1/3 רק מלמעלה. אם אתם חוששים מהמהלך בפעם הראשונה, קחו ענף או שניים הממוקמים בגב הצמח (מקום שפחות נראה לעין) וגזמו רק אותם.

המתינו בסבלנות שבועיים ותראו מה מתרחש. לאחר שתראו מה מתרחש וכמה הצמח שמח על החידוש, יעלה לכם הביטחון להמשיך לגזום את יתר הענפים בצמח ובכלל בגינה.

מתי גוזמים? אם השאלה מתייחסת לעונה, אז בגדול בחודשים דצמבר עד פב' כולל אל תגזמו. אלה אם כן צברתם ניסיון וכ'ו… כמובן שאם ישנם ענפים שנשברו או התעקמו בגלל רוחות וסערות שונות, אל תמתינו פשוט תגזמו ותסירו אותם. אל דאגה ב 99% מהמקרים הצמח יתחדש מיד עם בוא האביב, רק סבלנות ובלי פניקה.

 

 

השקיה וניקוזים

אלו מכם שהתקינו מערכת השקיה ממוחשבת ונעזרים בטפטפות להשקיית הצמחים, בבקשה בדקו פעמיים בשנה אם אין טפטפות סתומות. זה אומר לעבור טפטפת טפטפת ולבדוק בקשר עין האם ישנן טפטפות שאינן מוציאות מים או כאלו שמוציאות בקצב איטי יותר משמעותית בהשוואה לטפטפות אחרות לידה.

מצאתם אחת כזו? לא לחשוב פעמיים, פשוט החליפו אותה בחדשה.

אלו מכם שהתקינו מערכת ניקוז מים מרכזית. גם כאן, פעמיים בשנה לא להתעצל, להתכופף מאחורי או לצד האדניות ולנתק את חיבורי הנקזים מהאדניות. למה זה חשוב? אם תפתחו ותראו לפתע שורשים מבצבצים החוצה… סימן שיש לעשות 2 פעולות.

  1. כמובן למשוך את השורשים החוצה מתוך האדנית ומתוך הצינור, כמובן במידה והשורשים חדרו לצינור.
  2. אינדיקציה מעולה שכנראה הגיעה העת לחדש תכולת אדנית – לחתוך שורשים ולשתול מחדש.
  3. במידה ואין לכם מערכת ניקוז מרכזית והמים ניגרים ישירות לרצפת המרפסת, הטו את האדניות על צידן אחת לשנה ותנו הצצה לחורים הנמצאים בתחתית האדניות לראות אם הם פתוחים ואינם סתומים ומלאים בשורשים. כל או אחרת אני ממליץ להטות ולעבור על כל חור ניקוז בסבלנות ולהכניס לתוכו מקדח או כל חתיכת ברזל שתפורר מעט את השכבה שנוצרה מעל וסמוך לחור הניקוז בתוך האדנית. אל תחששו לעשות זאת זה יעשה רק טוב לצמחים ולכם בכל מקרה.

 

קשירות וקשרים

תעבור על כל הקשירות שיצרתם לעצים ולמעקות או למטפסים ורק תשימו לדברים הבאים:

  1. שהחוט/חבל לא חונק את הענפים – על החבל / חוט הקשור להיות רפוי מעט ולא לוחץ ומשאיר סימנים על הענף/גזע.
  2. אם קשרתם בין מקל במבוק לענף, שימו לב שמקל הבמבוק תומך בענף ולא להיפך 🙂 טעות נפוצה.

 

דשן ודישון

שלא כמו בקרקע, צמחים בעציצים זקוקים לדשן ובאופן קבוע. צמחים הגדלים בעציצים אין להם מקורות זמינים לדשנים וחומרים מזינים ולכן חשוב לדשן. דשנים בעיצים נשטפים באופן יחסי די מהר בגלל אופי ומבנה מצע השתילה. לגבי דשן מומלץ, זה עניין אישי לחלוטין.

מבחר הדשנים הוא עצום ועם הזמן תמצאו מה נכון לכם. כך או אחרת אני ממליץ לדשן תדיר, להיצמד רק ואך ורק להנחיות היצרן (לכל יצרן ההוראות וההנחיות שלו לגבי מינונים) ולזכור מן הצצש השני שאם פספסתם תקופה לדשן, הצמחים לא ימותו.

צמחים לא מתים כל כך מהר בוודאי לא בגלל מחסור בדשן. הם אולי ייראו פחות טוב אבל לא ימותו. לעומת זאת דישון מוגבר ומוגזם ומעבר להנחיות היצרן בהחלט כן יכולים לגרום נזקים לצמחים ולכן ההקפדה על היצמדות להנחיות היצרן מהותית.

זהו

בהצלחה!